Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

ferda2007 


Martinice v Krkonoších -kulturní památka

189 fotek 16.7.2016 - zobrazení
Železniční stanice Martinice v Krkonoších je kulturní památkou. Rozhodnutí svého úřadu potvrdil i přes námitky Správy železniční dopravní cesty ministr kultury Daniel Herman. Na nádraží by tak měla zůstat například mechanická návěstidla, která přitom chtěla SŽDC v rámci plánované modernizace nádraží nahradit novými. Nyní patrně změní projekt tak, aby vyhověla požadavkům památkové ochrany.

Martinické nádraží, které leží na trati z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova, již je jednou z posledních ukázek, jak stanice vypadaly na přelomu 19. a 20. století. Měla by tak také zůstat, zaručí to status nádraží jako kulturní památky. „Nádraží je památkově velmi cenné tím, že jeho součástí je plně funkční elektromechanický zabezpečovací systém, který spolehlivě a bezpečně pracuje na základním původním principu, s mechanickými návěstidly odjezdovými, vjezdovými včetně předvěstí a již zcela ojedinělými mechanickými seřaďovacími návěstidly,“ shrnula mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Dodala, že vyhlášení památky nijak nebrání železničnímu provozu. „Je v zájmu státní památkové péče, aby areál železniční stanice i nadále sloužil svému původnímu účelu, neboť tím bude zajištěna jeho údržba i další životaschopnost jako kulturní památky,“ uvedla.

Proměňte album ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter