Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

ferda2007 


Martinice v Krkonoších -kulturní památka

189 fotek 16.7.2016 - zobrazení
Železniční stanice Martinice v Krkonoších je kulturní památkou. Rozhodnutí svého úřadu potvrdil i přes námitky Správy železniční dopravní cesty ministr kultury Daniel Herman. Na nádraží by tak měla zůstat například mechanická návěstidla, která přitom chtěla SŽDC v rámci plánované modernizace nádraží nahradit novými. Nyní patrně změní projekt tak, aby vyhověla požadavkům památkové ochrany.

Martinické nádraží, které leží na trati z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova, již je jednou z posledních ukázek, jak stanice vypadaly na přelomu 19. a 20. století. Měla by tak také zůstat, zaručí to status nádraží jako kulturní památky. „Nádraží je památkově velmi cenné tím, že jeho součástí je plně funkční elektromechanický zabezpečovací systém, který spolehlivě a bezpečně pracuje na základním původním principu, s mechanickými návěstidly odjezdovými, vjezdovými včetně předvěstí a již zcela ojedinělými mechanickými seřaďovacími návěstidly,“ shrnula mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Dodala, že vyhlášení památky nijak nebrání železničnímu provozu. „Je v zájmu státní památkové péče, aby areál železniční stanice i nadále sloužil svému původnímu účelu, neboť tím bude zajištěna jeho údržba i další životaschopnost jako kulturní památky,“ uvedla.

Udělejte si z alba kalendář

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

SLEVA 10 % do 30. 11

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter